HRD Antwerp Sertifikası / KURUMSAL / Blue Diamond
MENÜ SİPARİŞ TAKİBİ SEPETİM

HRD Antwerp Sertifikası

Pırlanta sektörünün yıllarca genişleyen hacmi doğrultusunda 1976 yılında Belçika’nın Antwerp şehrinde HRD Antwerp firması kurulmuştur. Bu firma pırlanta konusunda dünyanın saygın kuruluşlarından biridir. Pırlantalara güvenirliğinden şüphe edilmeyen bir sertifika vermekle görevli, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Bir pırlanta satın aldığımızda en çok merak ettiğimiz konu gerçek olup olmadığıdır. Bu ürün doğal taş mıdır yoksa sentetik veya imitasyon mudur? Bir pırlanta ürünün HRD Sertifikası’na sahip olması bütün bu korkuyu giderecektir. Çünkü bu sertifika elinizde bulunan ürünün karakteristik özelliklerini anlatan bir belge niteliğindedir. Bu taşın imitasyon olmadığının garantisidir. Bir nevi ürünün kimliğidir.

Bu belge üzerinde pırlantanın karatı, rengi, berraklığı, ölçüsü, kesim biçimi gibi birden fazla kriter belirtilmiştir. Gözle görülmeyecek kadar ince detaylar bile bu belge üzerine eklenmiş ve onaylanmıştır. Bu kriterler içinde en önemli olanları 4C olarak adlandırılan karat, berraklık, renk ve kesimdir.

Bir pırlanta, HRD Sertifikası alabilmek için 3 ile 6 kişi arasında değişen taş bilimcilerden oluşan bir ekip tarafından incelenir. Profesyonel olarak özel araç-gereçlerle inceleme yapılır.

En çok merak edilen konulardan biri ise HRD Sertifikası’nın ne işe yaradığıdır. Bu sertifika taşın özelliklerini gösteren belgedir. Dünyaca kabul edilmiş bir belge olmasının yanı sıra, pırlantanın tam olarak özelliklerini gösterdiğinden dolayı şüpheye yer bırakmaz.

 

Yukarı Çık